HAYOUNG CHOI — WIOLONCZELA

© Hayoung Choi

Południowokoreańska wiolonczelistka. Urodziła się w Bielefeld w Niemczech, w 1998 roku. W wieku trzynastu lat zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Austrii, stając się najmłodszą zwyciężczynią w historii tego konkursu.

Zdobyła także pierwsze nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Antonio Janigro w Chorwacji i Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Justusa Dotzauera w Niemczech. Podczas Kronberg Cello Masterclasse otrzymała nagrodę Landgrave of Hesse Prize i Nagrodę Muzyczną Leyda Ungerer. Niedawno zdobyła I nagrodę i dwie nagrody specjalne na prestiżowym II Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Krzysztofa Pendereckiego.

Jako solistka występowała z wieloma orkiestrami: Kremerata Baltica, Camerata Salzburg, The Frankfurter Opern- und Museumsorchester, Barcelona Chamber Orchestra, London Trinity Laban Conservatoire Orchestra, Bucheon Philharmonic Orchestra, Sungnam Philharmonic Orchestra, Suwon Philharmonic Orchestra. Została zaproszona do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych: City of London Festival w Anglii, Amsterdam Cello Biennale w Holandii, Kronberg Cello Festival w Niemczech, Prades Pablo Casals Festival we Francji, Beijing Supercello Festival w Chinach i Artdialog Festival w Szwajcarii. Jako kameralistka występowała z takimi muzykami jak Gidon Kremer, Christian Tetzlaff, Kim Kashkashian, Jörg Widmann, Mitsuko Uchida, Antoine Tamestit, Elena Bashkirova i Martin Helmchen. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich u Sir Simona Rattle’a, Christopha Eschenbacha, Daniela Barenboima, Sir Andrasa Schiffa.

Edukację muzyczną rozpoczęła w przedszkolu koreańskiego National University of Arts, a następnie studiowała w Purcell School of Music w Anglii. W międzyczasie studiowała u prof. Fransa Helmersona w Kronberg Academy w Niemczech, gdzie uzyskała tytuł licencjata i magistra. Od 2017 roku kontynuuje studia w Akademii Kronberga u prof. Wolfganga Emanuela Schmidta.