JERRY & THE PELICAN SYSTEM

© Jerry & The Pelican System

Zespół założony w 2018 roku z inicjatywy saksofonisty i kompozytora Jerzego Mączyńskiego. Choć w tym projekcie zebrał instrumentalistów pochodzących z rożnych środowisk, to udało im się wspólnie stworzyć system łączenia rozmaitych wizji oraz umiejętności.

Debiutancki album zespołu ukazał się nakładem wytwórni Polskie Nagrania w kultowej serii Polish Jazz, w której znajdują się płyty tak wybitnych artystów tego gatunku jak: Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stanko czy Michał Urbaniak.

Jerzy Mączyński — Polski saksofonista i kompozytor. Od najmłodszych lat kształcony w Szkołach Muzycznych w klasach jazzu i klasyki (m.in. „Bednarska” w Warszawie). Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ostatni rok studiów licencjackich spędził na stypendium w Danii, gdzie doskonalił swój warsztat muzyczny w Syddanskmusikkonservatorium. W 2018 roku jako drugi Polak w historii rozpoczął studia magisterskie w prestiżowej szkole Berklee College of Music na kierunku contemporary music performance. Założyciel i lider zespołu Jerry & The Pelican System — alternatywnego konceptu muzycznego, który szturmem podbija nie tylko polską scenę muzyki instrumentalnej. Współzałożyciel jednego z najbardziej rozpoznawalnych jazzowo-eksperymentalnych zespołów młodego pokolenia P.E. Quartet. W 2018 roku we współpracy z Wytwórnią MultiKulti Project zespół wydał swój pierwszy album zatytułowany Cokolwiek. Płyta jest w całości utrzymana w klimacie indie jazz. W 2016 roku formacja wygrała Międzynarodowy Festiwal — Tarnów Jazz Contest oraz zdobyła III miejsce na Blue Note Jazz Competition. W swojej dotychczasowej karierze muzyk zagrał na wielu polskich i międzynarodowych scenach m.in: na festiwalach muzycznych: Jazz Jamboree, Ferrara Buskers Festival, czy Jazztopad oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli w ramach EXPO2017. Wielokrotnie pracował jako aranżer i kompozytor przy spektaklach teatralnych, miedzy innymi w warszawskim Teatrze Capitol.  

Skład: Jerzy Jerry Mączyński — saksofon; Marcin Elszkowski — trąbka; Marcel Baliński — piano; Franciszek Pospieszalski — kontrabas; Wiktoria Jakubowska — perkusja.

www.facebook.com/JerryThePelicanSystem
www.facebook.com/jerzymaczynskimusic