PUŁAWY – Z MYŚLĄ O CZŁOWIEKU

© Urząd Miasta w PuławachPuławy to blisko 50-tysięczne, nowoczesne miasto położone nad Wisłą w zachodniej części województwa lubelskiego, które jest znane przede wszystkim dzięki swojej historii związanej z rodziną Czartoryskich. Dziedzictwo tego jednego z najsłynniejszych polskich rodów magnackich wciąż stanowi wielką atrakcję Puław — dobrze zachowany kompleks pałacowo-parkowy z okazałym, odrestaurowanym pałacem przyciąga turystów szukających nie tylko kontaktu z żywą historią, ale przede wszystkim spokoju i chwil wytchnienia w cieniu monumentalnych budowli, takich jak Świątynia Sybilli czy Dom Gotycki, wśród wiekowych drzew stanowiących pozostałość po imponującym ogrodzie księżnej Izabelli. Pamiątki z tamtych czasów (i nie tylko) można obejrzeć w Muzeum Czartoryskich.

Malownicze położenie na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły zachęca zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Puławy do aktywnej rekreacji. Uroki Wisły można podziwiać, spacerując bulwarem łączącym dwie przeprawy mostowe. Wyprawy rowerowe, spływy kajakowe Wisłą, Wieprzem i Kurówką, przejażdżki łodziami i motorówkami to tylko niektóre z pomysłów na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Warto też pamiętać, że okolice Puław to jeden z najciekawszych geologicznie obszarów w Europie — woda wyrzeźbiła tu w miękkim lesie sieć wąwozów głębokich nawet na 10 metrów, stwarzając idealne warunki do pieszych wędrówek, nordic walking, jazdy na rowerze, uprawiania narciarstwa biegowego czy zjazdowego. Puławy dysponują też nowoczesną bazą sportową, na którą składają się m.in.: stadion piłkarsko-lekkoatletyczny z aquaparkiem i hostelem, hala sportowa z krytą pływalnią, korty tenisowe, a także zmodernizowane i nowoczesne obiekty sportowe przy szkołach. Na szczególną uwagę zasługuje marina obsługująca nie tylko ruch wodny, ale też cieszącą się coraz większym powodzeniem turystykę kamperową.

Oprócz niewątpliwych walorów przyrodniczych, stwarzających warunki dla rozwoju turystyki, Puławy pozostają ważnym ośrodkiem przemysłowym i naukowym. Zakłady Azotowe Puławy, funkcjonujące obecnie w ramach Grupy Azoty, już od ponad 55 lat rozsławiają miasto w świecie, pozostając czołowym polskim producentem nawozów dla rolnictwa oraz chemikaliów. Podobną dobrą sławą cieszą się działające w mieście instytuty naukowe, takie jak: Państwowy Instytut Weterynaryjny, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, Instytut Nowych Syntez Chemicznych oraz Zakład Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa. Jednym z najważniejszych projektów sprzyjających rozwojowi gospodarczemu miasta było utworzenie Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego stawiającego na innowacyjność i rozwój nowych technologii. Przedsiębiorcom, którzy decydują się na uruchomienie działalności miasto oferuje szereg udogodnień.

Współczesne Puławy dbają o intensywny i wszechstronny rozwój. Wyjątkową troską otaczana jest kultura. W mieście odbywają się imprezy mające swoją renomę nie tylko w kraju, lecz także za granicą. Są to m.in.: Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe, Letnie Spotkania Bluesowe, Festiwal Książki oraz Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata.

www.pulawy.eu